| početna stranica | zamirinfo | učlanite se | korisnička podrška | linkovi | nvo sektor | zamirwebteam |
ZAMIRINFO
| povijest, misija i plan zamir-a | tim zamir-a | izvještaji zamir-a |
| podaci o donatorima | volontiranje u zamir-u |
.....................................................................................................
povijest, misija i plan zamir-a
 
---> POVIJEST
ssssssss

ZAMIR -ZG postoji od kraja 1992. kao projekt Antiratne kampanje Hrvatske, mreže mirovnih i zenskih organizacija, te organizacija za ljudska prava širom Hrvatske.
Istovremeno, Zamir-Zg je dio ZTN (ZAMIR TRANSNATIONAL NETWORK), te član APC mreže.
Zamir mreža promovira kulturu mira, nenasilje i ljudska prava. Jedan od glavnih ciljeva Zamir mreže je povezivanje zemalja bivše Jugoslavije, tj. održanje komunikacije medu NVO-ima i pojedincima s tog područja. Kako su telefonske veze medju tim zemljama bile u prekidu tijekom rata, zamir-transnacionalna mreža je bila jedna od rijetkih oblika komunikacije između nevladinih organizacija s područja bivše Jugoslavije.
Ratni režimi na ovim prostorima u svrhu svog funkcioniranja pokušavali su zatvoriti i ugasiti slobodu medija i protok različitih informacija. Stoga je Zamir, kao mreža na koju su spojene mnoge nezavisne novinske agencije funkcionirao kao vrlo vazan oblik informiranja za svoje korisnike i korisnice.
Članstvo Zamira u APC mreži omogućuje korisnicima/korisnicama praćenje i sudjelovanje u velikom broju konferencija koje prate problematiku iz kulture mira i nenasilja, ekologije, ženskog pokreta te različitih civilnih inicijativa širom svijeta. Osim pristupa APC i HR (human rights) konferencijama, korisnici/ce zamira imaju i mogućnost komunikacije preko interneta. Mnoge humanitarne i nevladine organizacije koriste se Zamir-om u cilju nalaženja donatora te prikupljanju drugih potrebnih oblika pomoći.
Preko Zamir mreže tokom ovih godine spojene su mnoge prognaničke i izbjegličke obitelji sa svojom rodbinom u zemljama bivše Jugoslavije te u svijetu. Dugo je Zamir bio jedan od rijetkih mogućnosti ljudima iz Sarajeva i Zenice za kontakt s ostatkom svijeta.
Nakom akcija hrvatske vojske i policije u Zapadnoj Slavoniji i području bivše Krajine, udruzenja i grupe za ljudska prava U Hrvatskoj i Srbiji pružale su pomoć ljudima da pronadu informacije o svojim obiteljima i rodbini koje su odbjegle ili ostale na području Hrvatske, te se u tu svrhu koristile Zamirom kao vrlo pouzdanim oblikom komunikacije.
Na Zamir-konferencijama mogu se naći izvještaji o stanju ljudskih prava, izvještaji i članci o radu mnogih nevladinih organizacija, razne servisne informacije, oglasi o otvaranju novih radnih mjesta u nevladinim organizacijama, obavijesti o javnim događanjima, kampanji i akcijama koje poduzimaju razne civilne inicijative. Često se na Zamir-konferencijama vode rasprave o civilnom društvu, radu i načinima rada mirovnih i humanitarnih organizacija.
Zamir funkcionira kao prostor za slobodnu razmjenu ideja i informacija i kao takav je vrlo važan generator novih ideja i inicijativa u zemlji.
Mnogi korisnici/ce Zamira su pripadnici međunarodnih nevladinih organizacija i fundacija.
Unazad mjesec dana, korisnicima/korisnicama Zamira omogućeno je priključivanje na internet.
U Hrvatskoj je pristup na internet do nedavno bio privilegij uskog kruga sveučilisnih djelatnika te drzavnih sluzbi. HPT pruža mogućnost priključivanja na internet i širem krugu poduzeća i individua, no kao jedini poslužitelj takvih usluga na ovom području diktira cijene koje nisu prihvatljive neprofitnim organizacijama te individualnim korisnicima.
Priključivanjem Zamira na internet mrežu omogućeno je korištenje novih mogućnosti kao što su brzi protok informacija, veća vidljivost organizacija van okvira Hrvatske i lakše povezivanje sa srodnim inozemnim organizacijama. Zamir - kao neprofitni poslužitelj- u mogućnosti je pružiti iste usluge po daleko prihvatljivijim cijenama za neprofitni sektor.
Zamir-ZG pruža potpunu uslugu u smislu instaliranja komunikacijskih programa, edukacija, kreiranja WEB stranica te telefonsku i tehničku podršku.

---> MISIJA
ssssssss

ZamirNet je informativno-obrazovni Internet servis koji želi približiti rad NVOa građankama i građanima, potiče i omogućuje slobodan i brz protok informacija povezujući razne interesne skupine i pojedince, nudeći im mogućnost kreiranja sadržaja poticajnih za samo-organiziranje i jačanje civilnog društva.

---> PLAN
ssssssss

Plan ZamirNet-a za razdoblje 1999/2000

SAŽETAK

POVIJEST I KAPACITETI

MISIJA ZAMIRNETA

CILJEVI PROJEKTA

PODRUČJA DJELOVANJA

KORISNICI

VREMENSKI RASPORED

SAŽETAK

Svrha projekta je osigurati članovima ZamirNETa i drugim udrugama i pojedincima/kama mogućnost prenošenja informacija pučanstvu, medijima te između sebe. ZamirNET će nastojati osigurati besplatne ili financijski znatno povoljnije tehničke preduvjete nego drugi ISP servisi, pružat će usluge izrade web stranica i pomoći pri promoviranju rada udruga na Internetu. Omogućit će pristup korisnim web stranicama za udruge, razmjenu informacija o radu nevladinih udruga te na taj način uvećati prepoznatljivost građanskih inicijativa usmjerenih ka demokratizaciji i boljitku društva.

POVIJEST I KAPACITETI

ZamirNET je nastao kao dio Zamir Transnational Network 1992. godine. Uspostavljen je kao projekt u okviru kojeg su bile aktivnosti edukacije, pružanje usluga koje će služiti kao podrška ne-profitabilnim korisnicima, pružanje web usluga, news grupa, mailing lista, on-line podrške, stvaranje baza podataka itd. ZamirNET je Internet servis provider u vlasništvu NVO-e. Oprema je ustupljena poduzeću Iskon d.o.o kako bi osigurali kvalitetno održavanje tehničkog dijela projekta, uključivo proširivanje informacijske infrastrukture te administriranje sustava. Partnerstvo između Zamir-a i Iskon d.o.o. regulirano je ugovorom između ZamirNETa i Iskona d.o.o. ZamirNET je član Assotiation for Progresive Communication (APC), globalne mreže organizacija koja teži unaprjeđenju iskorištenosti novih komunikacijskih tehnologija u cilju unaprjeđenja participacije građana u javnom životu. ZamirNET je jedina podružnica APC na području jugoistočne Evrope. Svoj status punopravnog člana ZamirNET osigurava plaćanjem odgovarajuće pristojbe i zauzvrat je dio globalne mreže, preuzima i distribuira informacije sa globalnih news grupa koje su jedno od sredstava komuniciranja NVOa i intervladinih agencija (ECOSOC, HURINET, UN i drugih).

MISIJA ZAMIRNETA

ZamirNET je informativno-obrazovni Internet servis koji želi približiti rad NVOa građankama i građanima, potiče i omogućuje slobodan i brz protok informacija povezujući razne interesne skupine i pojedince, nudeći im mogućnost kreiranja sadržaja poticajnih za samo-organiziranje i jačanje civilnog društva.

CILJEVI PROJEKTA

1.Osigurati tehnička sredstva i nove tehnologije u svrhu ohrabrivanja suradnje između nevladinih udruga bez obzira na njihove ciljeve i zadaće.

2.Aktivno promovirati građanske inicijative u daljnje demokratizacije društva, boljitka pojedinaca i institucionalnog jačanja građanskog društva.

3.Promovirati kulturu dobročinstva i volonterizma kao i veće uključivanje u institucije civilnog društva.

4.Educirati pučanstvo, nevladine udruge i njihove članove i članice o virtualnoj zajednici posvećenoj nenasilju i razvoju zajednice.

PODRUČJA DJELOVANJA

Osigurati pristup Internet uslugama (Internet service provider), znači 24-satnu povezanost na Internet, e-mail usluge, news konferencije, mailing liste, web stranice, telefonsku i osobnu podršku korisnicima i korisnicama sedam sati dnevno, instalaciju software-a novim članovima/icama, edukaciju o uslugama putem radionica za one koji još nemaju pristup Internetu. Spojeni smo na Internet putem 512 kbps iznajmljene linije od Hrvatskih Telekomunikacija. Koristimo 2 Linux servera i jedan Windows NT server.Linux serveri imaju ulogu primarnog i sekundarnog DNS-a (Domain Name Server), e-mail servera, web i RADIUS servera.Windows NT služi kao SQL server , web server te kao platforma za program obrade web statistike. Trenutno imamo na raspolaganju nekoliko desetaka modemskih ulaza koji podržavaju V.90 i starije modem protokole. Linux serveri također služe i kao platforma za 'gateway software' prema Zamir BBS-u (Bullettin Board System), kojeg koriste korisnici sa starijim računalima (386-ice i slabiji PC-iji). Informacijsko razglašavanje omogućuje nevladinim udrugama da koriste nove tehnologije kako bi svoju/e poruku/e poslali zajednici. Kroz to ZamirNET će pokrivati on-line pomoć, baze podataka (o lokalnim NVO-ima, tisku, radio stanicama, vladi i ministarstvima, članovima sabora i odborima, medijskim linkovima i drugom), novostima o aktivnostima nevladinih udruga, obavijestima o okruglim stolovima, javnim diskusijama, izvještajima sa događanja, novostima vezanim uz nevladine udruge iz zemlje i inozemstva, promocijama domaćih i stranih nevladinih udruga s naglaskom na web linkove o prikupljanju sredstava, obavijestima o izmjenama podataka u svezi kontakta s relevantnijim nevladinim udrugama i sl. .Osim toga stvaramo i žensku infoteku sa aktivnostima usmjerenim specifično na pokrivanje ženskih pitanja. Tim ZamirNET-a izrađuje web stranice na kojima će objedinit informacije o pojedinim podsektorima Trećeg Sektora, prikupljajući informacije od naših korisnika i uključujući ih u kreiranje tih sadržaja. Cijeneći sve veći broj kampanja zagovaranja nudit ćemo tehničku podršku onima koji promoviraju nenasilje, očuvanje okoliša i poboljšanja na planu demokratizacije. Organizirat ćemo 'Chatroom'-ove kako bi ponudili mogućnost on-line susreta različitih interesnih grupacija. Oglasne ploče koje su u izradi služit će podupiranju razmjene informacija sa svrhom da pomognu nevladinim udrugama u potrazi za volonterima, kao i da pomognu onima koji žele pronaći odgovarajući volonterski posao. Slična ideja ili usluga trenutno ne postoji u Hrvatskoj. Osim potraživanja za volonterskim radom takve bi oglasne ploče pružale prigodu i za potraživanja u svezi plaćenog rada u nevladinim udrugama, raznim pogodnostima, prodaji i razmjeni 'second hand' opreme, kao i informiranje o raznim trening programima.

KORISNICI

Veliki broj ZamirNET-ovih korisnika su nevladine organizacije. ZamirNET se trenutno sastoji od dvije elektroničke mreže; BBS - za korisnike sa slabije tehničkim opremljenim računalima i ISP (davatelj Internet usluga) koji nudi kompletnu Internet uslugu za korisnike sa standardno opremljenim računalima. Projekt neposredno daje podršku organizacijama i osobama koje su uključene u zaštitu i promociju ljudskih prava, nezavisnim medijima, novinarima i izdavačima, ženskim grupama, neovisnim obrazovnim projektima, organizacijama uključenih u zaštitu okoliša, alternativnim umjetničkim projektima te članovima raznih koalicija.

VREMENSKI RASPORED

Prva faza

Prva faza će poslužiti za dalju izradu i sastavljanje ZamirNET-ovih web stranica kao i stranica naših partnera, skupljanje podataka, izradu interaktivnih upitnika, izradu baza podataka, ankete i sl. .Osim navedenih aktivnosti tim ZamirNET-a će i dalje nastaviti sa administracijom već postojećih sredstava i programa na već izrađenim web stranicama.

Druga faza

Druga faza biti će iskorištena za promociju ZamirNET-ovih web stranica kroz medije. Priručnik o novim tehnologijama i uslugama ZamirNET-a bit će izrađen i distribuiran. Organizirat ćemo radionice u suradnji sa partnerima u svrhu edukacije građana i članova nevladinih udruga o novim tehnologijama i dobrobiti korištenja Internet usluga. Bit će instaliran i opsluživan novi 'software' (oglasne ploče, chatroom-ovi). Interaktivni upitnici, ankete i peticije biti će na raspolaganju svim članovima kako bi im omogućili aktivniji i efikasniji pristup većem broju stanovništva, a naročito mlađoj populaciji koja je više sklonija korištenju Interneta. Program interaktivnih obavijesti u svezi volonterskih mjesta i potreba za volonterima unutar kojeg će nevladine udruge detaljno opisati kakvi poslovi se nude bit će izrađen i instaliran. Bit će postavljen i pretraživać kojim će biti moguće redovno pretraživati nove podatke medijima i institucijama, o upravnim službama i ustanovama na lokalnoj i nacionalnoj razini. Tim ZamirNET-a će konstantno kontaktirati građanske inicijative kako bi stvarao tehničke preduvjete temeljene na njihovim potrebama, a sve u svrhu omogućavanje lakšeg i efikasnijeg komuniciranja sa njihovim članovima i javnošću.